O Nas

Autorzy Bloga Bezpieczeństwo i Strategia

„Państwo polskie istnieje teoretycznie. Praktycznie nie istnieje – dlatego, że działa poszczególnymi swoimi fragmentami, nie rozumiejąc, że państwo jest całością. Tam, gdzie państwo działa jako całość, ma zdumiewającą skuteczność.“ — Bartłomiej Sienkiewicz

Jesteśmy grupą osób od lat związanych z sektorem bezpieczeństwa. Trzon naszej „paki” stanowią osoby wywodzące się z elitarnych formacji Wojska Polskiego i Policji. Braliśmy udział w misjach zagranicznych, niezliczonych szkoleniach, kilku projektach badawczych i poświęciliśmy wiele godzin na dyskusje dotyczące tego, jak funkcjonuje nasza polityka bezpieczeństwa. Mamy wielu znajomych, z którymi łączy nas przyjaźń oraz smutna konstatacja, że państwo nie tylko istnieje teoretycznie, ale również jego instytucje często działają „na niby” (jak mawia jeden z naszych kolegów). Chcielibyśmy, aby to uległo zmianie.

Innymi słowy mamy świadomość, że nasz wieloletni wysiłek na rzecz poprawy bezpieczeństwa RP nie przyniósł oczekiwanych przez nas rezultatów. Ilość zagrożeń wzrasta. Natomiast zdolność instytucji do odpowiedniego im przeciwdziałania maleje. Zależy nam jednak na tym, aby zmienić ten trend. Polska zasługuje na to, aby być silnym graczem w regionie. Według nas, kluczem do tego jest prawidłowa diagnoza obecnej sytuacji, proponowanie nowych rozwiązań oraz wzajemna współpraca na rzecz edukacji społeczeństwa, rozwoju biznesu i kształcenia kadr zdolnych do właściwego pokierowania działalnością instytucji odgrywających kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa państwa.

Naszym celem jest identyfikować wyzwania, monitorować zagrożenia, interpretować otaczającą rzeczywistość, edukować i inicjować debatę, aby podnieść poziom bezpieczeństwa osób, firm oraz całego kraju.

Mamy nadzieję, że do nas dołączysz.

Dlaczego warto czytać nasz blog?

Jeśli kiedykolwiek chciałeś:

  • Poważnie porozmawiać na poważne tematy.
  • Wzbogacić swoją wiedzę z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa.
  • Być w stanie lepiej interpretować otaczającą Cię rzeczywistość.
  • Dowiedzieć się jak działają kluczowe instytucje w państwie.
  • Poznać innych ludzi, pasjonujących się tematyką bezpieczeństwa.
  • Rozumieć kluczowe procesy zachodzące na arenie międzynarodowej.

To ten blog jest tworzony właśnie dla Ciebie. Masz pytanie? Chcesz przekazać nam swoje uwagi? Napisz na info@bezpieczenstwoistrategia.com.

Dlaczego tworzymy bloga?

Świat się zmienia. W naszej ocenie instytucje oraz społeczeństwo nie są gotowe na czekające nas wyzwania w sferze bezpieczeństwa, podobnie jak służba zdrowia nie była gotowa na walkę z pandemią COVID-19.

Dlatego nie chcemy zamykać oczu na zagrożenia i funkcjonować w lekkości, jaką zapewnia ignorancja. Prowadzi to jedynie do narastania problemów, które zwykle atakują wtedy, gdy jesteśmy na to najmniej przygotowani. Chcemy tego uniknąć. Chcemy stawiać trudne diagnozy, aby potem wygrywać.

Zależy nam również na rozmowie z Tobą – czytelnikiem. Dlatego uważnie słuchamy, co do nas mówisz w odpowiedzi na poruszane tematy. Co więcej, liczymy, że swoimi spostrzeżeniami lub informacjami pogłębisz nasz ogląd sytuacji. Nie oznacza to, że zawsze pod wpływem komentarza, czy e-maila zmienimy zdanie. Nie, trzeba nas przekonać. Ale możemy obiecać, że nie zakładamy a priori, że zawsze mamy rację. Wręcz przeciwnie, jesteśmy ciekawi Twojej opinii i informacji jakie posiadasz na poszczególne tematy.

Jeśli zdecydujemy się je wykorzystać zawsze zapytamy najpierw o Twoją zgodę, a także czy chciałbyś zostać wymieniony w tekście lub zachować anonimowość. Napisz do nas na info@bezpieczenstwoistrategia.com

Back To Top